Site icon Pompnet – praktyczny portal o pompach ciepła

Która pompa ciepła jest najcichsza? Sprawdź, jak to porównywać

cicha pompa ciepła

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła wytwarza hałas. Jak dobrać urządzenie, by dźwięki te nie były uciążliwe i mieściły się w odpowiednich normach?

Polskie prawo precyzyjnie reguluje maksymalny poziom ciśnienia akustycznego na granicy działki. Wynosi on odpowiednio 50 dB w dzień i 40 dB w nocy. W centrach miast oraz w zabudowie wielorodzinnej z usługami, norma ta podniesiona jest do 45 dB.

Czy jeśli zachowamy normy, możemy być spokojni, że pompa ciepła nie będzie przeszkadzać sąsiadom? W praktyce zdecydowanie tak… chyba, że mamy z nimi jakiś zadawniony konflikt i wystarczy tylko pretekstu do jego eskalacji. 50 dB to bowiem poziom hałasu porównywany do szumu w biurze, a 40 dB – do szmerów w domu jednorodzinnym. A skoro mówimy o ciśnieniu akustycznym na granicy od której budynek oddalony jest zazwyczaj co najmniej 4 m, można śmiało przyjąć, że sąsiedzi w swoim domu w ogóle nie usłyszą naszej pompy ciepła.

JAK SPRAWDZIĆ, CZY POMPA SPEŁNIA NORMY AKUSTYCZNE?

Producenci pomp ciepła podają zwykle na etykietach ich moc akustyczną. Co ważne – to nie to samo, co poziom ciśnienia akustycznego na granicy działki. Ten ostatni będzie oczywiście zależny od mocy akustycznej, ale także od odległości urządzenia od granicy oraz ukształtowania terenu. 

Aby orientacyjnie oszacować poziom ciśnienia akustycznego na granicy powinniśmy więc wyciągnąć moc akustyczną pompy z jej karty katalogowej i obniżyć ją o odpowiednią wartość z poniższej tabeli.  

Współczynnik kierunkowościOdległość od źródła dźwięku w metrach
124568101215
2-8-14-20-22-23,5-26-28-29,5-31,5
4-5-11-17-19-20,5-23-25-26,5-28,5
8-2-8-14-16-17,5-20-22-23,5-25,5

Jest to banalnie proste, o ile tylko przyjmiemy odpowiedni współczynnik kierunkowości:

Spójrzmy więc na realny przykład. Załóżmy, że montujemy pompę ciepła o mocy 7 kW do średniej wielkości dobrze docieplonego domu – w tym przypadku pompa Panasonic Aquarea w wersji split. Zaglądamy do karty katalogowej producenta i dowiadujemy się, że poziom głośności urządzenia wynosi 55 dB. Przy założeniu, że pompa umieszczona zostanie przy ścianie budynku (współczynnik kierunkowości 4), a do granicy mamy ustawowe 4 metry, możemy być spokojni. Wartość z katalogu obniżamy bowiem o 17 dB i uzyskujemy 38 dB, a więc bardzo bezpieczną wartość.

Niektórzy producenci podają jednak inne wartości. W katalogu firmy AUX znaleźliśmy pompę o mocy 8 kW z wartością ciśnienia akustycznego liczonego 1 m od jednostki na poziomie 45 dB. W takiej sytuacji nie wystarczy nam odjęcie 17 dB dla montażu 4 metry od płotu, ale musimy też dodać 8 dB, które odjął wcześniej producent. 36 dB to jednak nadal bardzo bezpieczna wartość.

CZY HAŁAS POMPY CIEPŁA MOŻE PRZESZKADZAĆ DOMOWNIKOM?

Przy dobrym montażu i odpowiedniej wibroizolacji jednostki zewnętrznej, raczej nie ma z tym problemu. Jeśli mamy taką możliwość, warto wziąć go jednak pod uwagę i nie montować pompy pod oknem sypialni czy na tarasie. Prawda jest jednak taka, że gdy pompa pracuje na najwyższych obrotach, większość z nas nie wychodzi na taras ani nie otwiera okien, bo jest na to po prostu zbyt zimno. 

Należy jednak być świadomym, że jednostka zewnętrzna pompy ciepła nie jest urządzeniem bezgłośnym, a w niektórych przypadkach (np. zabudowy szeregowej), zmuszeni możemy być do wybrania nieco droższego rozwiązania, ale gwarantującego niższy poziom hałasu.

Exit mobile version