Jak działa inwerterowa pompa ciepła?
Pompy ciepła wykorzystujące sprężarki sterowane inwerterowe wyparły w ostatnich latach urządzenia typu „On/Off”. Ich zalety są niezaprzeczalne… a jednak warto wiedzieć, czym są, a czym nie są. Wciąż bowiem można się zetknąć z mitami na ich temat.
Na rynku znaleźć można wielu przygotowanych i kompetentnych przedstawicieli handlowych zajmujących się pompami ciepła. Zdarzają się też jednak osoby, które nieco naginają rzeczywistość, by podpisać kolejne umowy. Spotkaliśmy się ostatnio z sytuacją, w której potencjalny klient na spotkaniu dowiedział się, że ponieważ oferowana pompa ma moc od 6 do 18 kW, to właściwie nie musi martwić się odpowiednim doborem, bo przedstawiciele producenta przez internet ustawią mu odpowiednią moc urządzenia już po montażu. Nie musimy chyba dodawać, że w rzeczywistości działa to nieco inaczej.
JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA ZE SPRĘŻARKĄ STEROWANĄ INWERTEROWO?
W przypadku pompy ciepła ze sprężarką typu „On/Off” urządzenie jest po prostu włączane lub wyłączane, gdy zachodzi taka potrzeba. Nie ma tu mowy o regulacji wydajności, która przecież zmienia się w zależności od temperatury na zewnątrz czy zapotrzebowania na ciepło w budynku.
Aby to umożliwić wykorzystuje się sprężarki sterowane inwerterowo. W zależności od potrzeb obroty sprężarki regulowane są poprzez dostarczanie do niej prądu o odpowiedniej częstotliwości i amplitudzie. Pompa ciepła pracuje dzięki temu na wyższej wydajności, co obniża rachunki za prąd (w końcu zdecydowana większość energii w tym urządzeniu konsumuje właśnie sprężarka).
CZY OZNACZA TO, ŻE W PRZYPADKU INWERTEROWEJ POMPY DOBÓR ODPOWIEDNIEJ MOCY URZĄDZENIA PRZESTAJE MIEĆ ZNACZENIE?
Oczywiście nie! Sprężarka sterowana inwerterowo jest najbardziej wydajna w warunkach obciążenia od 40 do 70%. Można więc przyjąć, że przy odpowiednim doborze zapewnimy ogrzanie domu (ze wsparciem wbudowanych w pompie grzałek) nawet przy najniższych zimowych temperaturach, ale jednocześnie umożliwimy urządzeniu pracę na maksymalnej sprawności przez większość sezonu grzewczego.
Gdy dobierzemy zbyt „dużą” pompę, będzie ona często pracowała z obciążeniem niższym niż 40%, a w przypadku pompy zbyt „małej” – powyżej 70% (i nie dogrzeje odpowiednio domu podczas największych mrozów). Owszem, margines błędu jest tu spory, ale nie ma mowy, by do budynku o zapotrzebowaniu 6 kW dobrać tę samą pompę, co do takiego, który potrzebuje 18 kW.
CZY WARTO WYBRAĆ POMPĘ INWERTEROWĄ?
Pompa ze sprężarką inwerterowi zdecydowanie się opłaca – takie rozwiązanie podniesie komfort cieplny budynku, obniży rachunki za prąd czy wydłuży żywotność samego urządzenia. W praktyce jednak jest to dziś standard na rynku. Warto mieć tego świadomość i wybrać właśnie taką pompę ciepła ze względu na zalety, które ma, a nie obietnicę korzyści, których nam nie zapewni.
Pingback: Słowniczek pojęć związanych z pompami ciepła
Pingback: Dlaczego pompa ciepła głośno pracuje? Jak ograniczyć hałas?