fbpx

Jaki grzejnik do pompy ciepła? Co należy wiedzieć przed montażem pompy w domu z grzejnikami

Jakie grzejniki nadają się do pompy ciepła? Czy koniecznie muszą one być nowe… czy paradoksalnie lepiej sprawdzą się tu stare, żeliwne grzejniki?

Grzejniki przy pompie ciepła to temat rzeka. Sami pisaliśmy już nie raz na ten temat, a raz nawet zapytaliśmy o to specjalistę z firmy Purmo. Wciąż jednak w przestrzeni internetu funkcjonują mity jakoby grzejniki wykluczały opłacalność pompy ciepła. Absolutnie nie musi tak być… choć niestety może się tak zdarzyć.

PO PIERWSZE TEMPERATURA CZYNNIKA GRZEWCZEGO

Kluczowa dla opłacalności instalacji pompy ciepła w domu z grzejnikami będzie przede wszystkim temperatura wody, jaką musimy do nich doprowadzić, by ogrzać budynek. Im wyższa, tym mniej efektywne będzie ogrzewanie domu pompą. 

W domu istniejącym sprawa jest stosunkowo prosta. Na większości kotłów grzewczych (nawet tych nieco starszych) mamy możliwość sprawdzenia temperatury wody „na piecu”. Zazwyczaj możemy też tę temperaturę obniżyć i przekonać się, do ilu stopni możemy zejść, przy zachowaniu odpowiedniej temperatury w domu. 

Jeśli temperatura, której potrzebujemy przekracza 60 stopni Celsjusza, w większości przypadków nie rekomendowalibyśmy zawracania sobie głowy pompą ciepła. Przy 35 stopniach opłacalność będzie porównywalna z podłogówką… choć takich wyników raczej byśmy się nie spodziewali. 

CZY STARE, ŻELIWNE GRZEJNIKI SIĘ NADAJĄ?

Drugim czynnikiem, mającym wpływ na dopasowanie instalacji centralnego ogrzewania pod pompę ciepła jest odpowiedni zład wody (czyli jej objętość w instalacji). Im większa – tym lepiej z perspektywy użytkownika pompy. 

Paradoksalnie więc stare, żeliwne grzejniki mieszczące w sobie bardzo dużo wody powinny się doskonale sprawdzać w pompie ciepła. I tak jest w rzeczywistości. Oczywiście, jeśli spełnimy warunek pierwszy i temperatury wody w grzejnikach nie będzie musiała być zbyt wysoka, by ogrzać dom. 

Co oznacza to w praktyce? Instalacja pompy ciepła nie będzie wymagała wymiany rur i grzejników w starym budynku, pod warunkiem, że budynek został docieplony i nie wymaga już tak wysokiej temperatury na grzejnikach, jak w momencie jego budowy. Jeśli poprosimy o pomoc eksperta, pomoże nam przeliczyć, gdzie grzejniki będą wystarczające, a gdzie ewentualnie będziemy potrzebowali większych, by ogrzać dom przy niskiej temperaturze wody.

DOBRE GRZEJNIKI TO CZYSTE GRZEJNIKI

Taki montaż pompy ciepła w domu ze starą instalacją wiąże się jednak z dokładnym jej wyczyszczeniem. Z czasem grzejniki zachodzą i ich efektywność spada. Warto też przeprowadzić czyszczenie instalacji przed montażem pompy ciepła, by nie doprowadzić do uszkodzenia wymiennika ciepła w urządzeniu. To bardzo kosztowna w naprawie awaria.

O samym czyszczeniu pisaliśmy niedawno osobny tekst, nie będziemy więc powtarzać znajdujących się tam informacji. Przypomnimy tylko o jednym ryzyku. Zalegający w grzejnikach osad dodatkowo je uszczelnia. Może się okazać, że po gruntownym płukaniu instalacji, pojawią się na niej przecieki. 

Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by założyć pompę ciepła w domu ogrzewanym grzejnikami, nawet tymi starego typu. Zanim zamówimy jednak urządzenie, warto skonsultować się ze specjalistą lub samemu zweryfikować niezbędną do skutecznego ogrzewania temperaturę wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *