Czym jest kaskada pomp ciepła i kiedy się ją stosuje?
Zdarzają się sytuacje, kiedy zapotrzebowanie na ciepło w budynku jest tak duże, że „standardowe” modele pomp ciepła nie są go w stanie zaspokoić. W takich sytuacjach wybiera się często układy kaskadowe.
Kaskada pomp ciepła to nic innego, jak połączenie dwóch lub więcej urządzeń w jeden, wspólnie sterowany układ. Połączone są tu zarówno część hydrauliczna, jak i elektroniczna. Sterownik kaskady decyduje o pracy każdego z urządzeń, tak by zapewnić odpowiednią ilośc ciepła w budynku.
DLACZEGO KASKADA TO DOBRE ROZWIĄZANIE?
Kaskada pomp ciepła potrafi zapewnić naprawdę wysoką efektywność energetyczną układu centralnego ogrzewania. Z samej natury pomp ciepła wynika, że mniejsze urządzenia mają zazwyczaj wyższą wydajność niż większe. Połączenie dwóch mniejszych urządzeń daje więc nam wyższe SCOP niż jedno duże.
Niektórzy sugerują też, że instalacja kaskady pomp ciepła minimalizuje ryzyko awarii. Nawet bowiem, jeśli któraś ze składowych pomp ciepła odmówi posłuszeństwa, pozostają nam inne, które w wielu przypadkach będą stanie zapewnić wystarczającą dawkę energii cieplnej, by zapewnić komfort w budynku (a jeśli nie komfort, to chociaż minimum, by normalnie w nim funkcjonować).
Takie spojrzenie na kwestię kaskad ma oczywiście swoje wady – nikt nie buduje systemu ogrzewania, by jakaś jego część była niesprawna. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę, że kaskady najczęściej montuje się w większych budynkach (komercyjnych, wielorodzinnych czy usługowych), to brak ogrzewania do momentu przybycia serwisu może powodować dla właściciela bardzo wymierne koszty.
JAKIE SĄ WADY KASKADY POMP CIEPŁA?
Zasadniczo wada układu z kaskadowo połączonymi pompami ciepła jest jedna – ich cena. W przeciwieństwie od jednego, dużego urządzenia, wiele elementów składowych pompy jest tu po prostu zainstalowanych kilka razy (tyle, ile pomp mamy w układzie), a to generuje dodatkowe koszty.
Jeśli tylko mamy więc możliwość zamontowania jednego, większego urządzenia, to inwestycja początkowa będzie w takiej sytuacji wyraźnie mniejsza niż przy montażu kaskady mniejszych pomp.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ MONTUJĄC KASKADĘ POMP CIEPŁA?
Kaskada musi być odpowiednio sterowana. Chodzi tu nie tylko o włączanie kolejnych urządzeń przy odpowiednim zapotrzebowaniu na moc, ale też o to, by tak zarządzać ich aktywnością, by w miarę równomiernie zarządzać ich obciążeniem.
Dla przykładu, jeśli w przypadku niskiego zapotrzebowania na moc sterownik uruchamiałby zawsze tę samą pompę, to po jakimś czasie byłaby ona zdecydowanie bardziej wyeksploatowana niż pozostałe urządzenia. Skuteczny sterownik to taki, który zapewni nam ciepło w obiekcie, a jednocześnie zadba o obciążenie elementów składowych kaskady, by zmaksymalizować jej żywotność.
W przypadku kaskady pomp bezpieczniej jest zdecydować się na rozwiązania sprawdzonych producentów. Nie każda firma instalacyjna ma w swojej ofercie tego typu rozwiązania, a nawet jeśli ma, to często ogranicza zakres oferowanych urządzeń do jednego-dwóch producentów, by uniknąć w przyszłości problemów z ewentualnym serwisem.