Kocioł elektrodowo-jonowy – czy to rozwiązanie, które może wyprzeć pompę ciepła?
W internecie przeczytać można czasem, że zamiast pompy ciepła lepiej zainstalować kocioł elektrodowo-jonowy. Ma być tańszy, trwalszy i równie efektywny. Czy jest tak w rzeczywistości?
Podsumowując najkrócej – rzeczywiście jest tańszy, różnica w trwałości to kwestia dyskusyjna, ale na pewno nie jest w stanie osiągnąć efektywności zbliżonej do pompy ciepła. Fizyki nie oszukamy.
CZYM JEST KOCIOŁ ELEKTRODOWO-JONOWY?
Kocioł elektrodowo-jonowy (elektrodowy, jonowy – producenci używają różnych nazw) wydziela ciepło w czasie przepływu prądu przez ośrodek ciekły połączony ze źródłem napięcie elektrycznego za pomocą elektrod. Jest to więc coś innego niż tradycyjny kocioł elektryczny, ale wciąż wartością graniczną możliwego do uzyskania COP będzie tu 1.
Sama sprawność urządzenia zależy od zastosowanych wewnątrz rozwiązań – od tego, przez jaką dokładnie ciecz przepływa energia elektryczna, jak mocno uda się ograniczyć straty energii itp. Kocioł elektrodowo-jonowy nigdy nie będzie jednak działał ze sprawnością przekraczającą 100%. I to właściwie zamyka dyskusję porównującą efektywność tego typu urządzeń z pompami ciepła.
Sprzedawcy oferujący kotły elektrodowe próbują czasem argumentować, że widzieli pompy ciepła zużywające więcej prądu niż ich urządzenia… i być może tak było. Jeśli jednak poprawnie dobierzemy i zamontujemy pompę ciepła, zawsze będzie ona wyraźnie tańsza w eksploatacji nawet od najlepszego kotła jonowego.
JAKIE SĄ ZALETY KOTŁA ELEKTRODOWEGO?
Nie oznacza to, że kotły jonowe pozbawione są zalet. Argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest z pewnością cena. Taki piec będzie wyraźnie tańszy niż pompa ciepła – na portalach aukcyjnych można znaleźć urządzenie o mocy 9 kW już za niespełna 3000 zł. W praktyce jednak kompleksowe rozwiązanie grzewcze wraz z montażem od firmy, która da nam realną gwarancję i serwis, to koszty zaczynające się od 20 000 zł. Nadal jednak kupimy to wyraźnie taniej niż pompę ciepła.
Niezaprzeczalną zaletą kotła jonowego jest też możliwość uzyskania wysokiego parametru grzewczego. Mówiąc prościej – kocioł jonowy ogrzewa wodę do wysokiej temperatury, dzięki czemu rozwiązanie to można zastosować w domach słabo docieplonych, wyposażonych w żeliwne grzejniki starszej generacji. Niestety, słabo ocieplony dom oznacza też, że piec będzie musiał dłużej pracować, a nasze rachunki będą wyższe.
KOCIOŁ JONOWY CZY POMPA CIEPŁA?
Kocioł elektrodowy i pompa ciepła to zupełnie różne urządzenia i nie powinniśmy traktować ich zamiennie. Piec jonowy to opcja, która może w prosty sposób zastąpić kocioł elektryczny i tak właśnie należy na niego patrzeć.
Gdy nie chcemy montować pompy ciepła lub nie mamy takiej możliwości – warto oczywiście go rozważyć. Warto jednak rozumieć, że nie kupujemy tańszej pompy ciepła czy rewolucyjnej technologii przyszłości, a kocioł, który zamienia energię elektryczną na energię cieplną. I z tak postrzeganego urządzenia elektrodowo-jonowego z pewnością wielu z nas będzie zadowolonych.