Site icon Pompnet – praktyczny portal o pompach ciepła

Ogrzewanie garażu / kotłowni za pomocą pompy ciepła

ogrzewanie garażu / kotłowni

Kotłownia i garaż kojarzą się zazwyczaj jako pomieszczenia, które nie muszą być ogrzewane. Czy rzeczywiście tak jest? W jaki sposób ogrzać je ewentualnie za pomocą pompy ciepła?

Na początek mała uwaga natury słownikowej. Jeśli ogrzewasz dom pompą ciepła i nie masz w domu kotła, to tak naprawdę nie masz też kotłowni. Precyzyjna nazwa pomieszczenia, w którym umieszczasz pompę to maszynownia. Wydawać by się mogło, że to tylko kwestia definicji… ale maszynownia od kotłowni różni się nie tylko nazwą. 

MASZYNOWNIĘ POMPY CIEPŁA TRZEBA DODATKOWO OGRZAĆ

Gdyby ktoś powiedział naszym rodzicom czy dziadkom, że będziemy w przyszłości ogrzewać kotłownię, pewnie pukaliby się w czoło. Przecież piec generuje ciepło, więc problemem może być co najwyżej doprowadzenie go do innych pomieszczeń, a nie zapewnienie go tam, gdzie stoi. 

W przypadku poprawnie zamontowanej pompy ciepła straty energii w maszynowni powinny być jednak minimalne. Mówiąc wprost – jeśli fachowiec niczego nie zaniedba podczas montażu, to Twoja pompa ciepła nie ogrzeje sama z siebie pomieszczenia w którym stoi. W takiej sytuacji warto pomyśleć choć o niewielkim grzejniku, który zapewni Ci tam komfortowe warunki.

Dlaczego to istotne? Maszynownia pompy ciepła jest czysta i sucha, a to sprawia, że najczęściej wykorzystywana jest także do innych celów (pralnia, składzik, domowa siłownia). Warto pomyśleć zawczasu, jakie funkcje będzie pełniła i zadbać o to, by utrzymywała się tam temperatura optymalna do tego celu. Nieco niższa, gdy planujemy tam trzymać przetwory, ale pewnie wyższa, gdy będziemy tam wywieszać pranie.

OGRZEWANIE GARAŻU – CZY JEST NIEZBĘDNE?

Ogrzewanie garażu nie jest niezbędne. Niektórzy fachowcy podkreślają wręcz, że zbyt wysoka temperatura w garażu zimą sprzyja rozpuszczaniu się znajdującego na aucie śniegu wymieszanego z solą drogową i wydatnie przyspiesza tempo pojawiania się na samochodzie korozji. Z drugiej jednak strony, każdy, kto nie posiada garażu wie, że poranne skrobanie szyb w aucie to nic przyjemnego…

W przypadku garażu, podobnie jak przy wymienionej wcześniej maszynowni pompy ciepła, warto zawczasu zadać sobie pytanie o przeznaczenie tego pomieszczenia. Jeśli będziemy tylko przechowywać tam samochód i narzędzia, przy dobrym dociepleniu budynku ogrzewanie może okazać się zbędne.

Jeśli planujemy zimowe majsterkowanie w garażu czy wyznaczamy tam strefę rekreacyjną (np. ze stołem do ping-ponga) – warto dodać w tym pomieszczeniu grzejnik, by zapewnić sobie komfortowe warunki.

W takiej sytuacji niezbędne będzie też oczywiście dopasowanie mocy pompy ciepła do ogrzewanej powierzchni. Jeśli bowiem nie uwzględnimy garażu czy maszynowni w swoich kalkulacjach mocy, nasza pompa może okazać się niewystarczająca do skutecznego ogrzewania całego domu.

O tym, którą powierzchnię budynku bierzemy pod uwagę przy wyliczaniu niezbędnej mocy pompy ciepła pisaliśmy już wcześniej na naszej stronie.

Exit mobile version