fbpx

Mój Prąd 5.0 – 19 400 zł na pompę ciepła dla posiadaczy pieców gazowych i olejowych?

Zapowiadane od jakiegoś czasu zmiany zostały wreszcie potwierdzone i już 22.04.2023 rusza nabór wniosków do kolejnej edycji programu Mój Prąd. Programu, który oferuje teraz wsparcie na zakup pomp ciepła analogiczne do „Czystego Powietrza”.

19 400 zł – tyle zwrotu można uzyskać w kolejnej odsłonie Mojego Prądu po zainstalowaniu pompy ciepła. Kwota jest równa temu, co oferuje bardzo popularny program „Czyste Powietrze” w podstawowym poziomie dofinansowania. Nie ma tu jednak mowy o kryterium dochodowym (w Czystym Powietrzu to teraz 135 000 zł) oraz o warunku posiadania do tej pory tzw. kopciucha. Po dofinansowanie sięgnąć będą mogli więc Ci, którzy do tej pory często narzekali, że są przez Czyste Powietrze pokrzywdzeni – posiadacze kotłów gazowych, olejowych czy urządzeń na pellet.

Nie oznacza to jednak, że w nowym programie dofinansowanie na pompę ciepła przyznawane będzie każdemu.

KTO MOŻE LICZYĆ NA DOFINANSOWANIE ZAKUPU POMPY CIEPŁA W RAMACH PROGRAMU MÓJ PRĄD 5.0?

Program Mój Prąd w nowej odsłonie skierowany jest do prosumentów rozliczających się z zakładem energetycznym na zasadach net billingu (czyli na tzw. nowych zasadach). Więcej na ten temat dowiecie się z naszego niedawnego tekstu o net billingu.

W przypadku osób nie posiadających własnej instalacji fotowoltaicznej niezbędne będzie więc jej zainstalowanie. Taka inwestycja połączona z zakupem pompy ciepła da jednak dofinansowanie na poziomie 26 400 zł (19 400 zł na pompę ciepła oraz 7 000 zł na fotowoltaikę).

W przypadku osób, które założyły fotowoltaikę w ciągu ostatniego roku (od kwietnia 2022) sytuacja jest stosunkowo prosta – wystarczy założyć pompę ciepła i złożyć dokumenty, by otrzymać 19 400 zł dotacji (niezależnie od rodzaju dotychczas posiadanego pieca). Jeśli osoby te nie zdążyły skorzystać z programu Mój Prąd  – mogą to zrobić teraz i zainkasować dodatkowe 7 000 zł.

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja prosumentów rozliczających się na zasadach net meteringu (tzw. stare zasady). W ich przypadku, aby skorzystać z dofinansowania na pompę ciepła niezbędne jest zmiana formy rozliczeń z zakładem energetycznym na net billing. Jeśli się zdecydują, mogą liczyć na dodatkowy bonus w postaci wypłaty 3000 zł z programu Mój Prąd. 

Mój Prąd 5.0 i pompa ciepła

NIE TYLKO POMPA CIEPŁA

Pompa ciepła powietrze woda o podwyższonej efektywności energetycznej (czyli ta najbardziej obecnie popularna) to nie jedyne urządzenie na które można otrzymać dodatkowe dofinansowanie z programu Mój Prąd. Na prosumentów czekają również:

  • Do 16 000 zł na magazyn energii,
  • Do 3 000 zł na system EMS / HMS,
  • 4 400 zł na klimatyzację,
  • 12 600 zł na pompę ciepa powietrze-woda o niższej efektywności energetycznej,
  • 28 500 zł na gruntową pompę ciepła,
  • 5 000 zł na magazyn ciepła,
  • 3 500 zł na kolektory słoneczne do ogrzewania wody użytkowej.

O ile w przypadku dwóch pierwszych z wymienionych elementów można je łączyć z pozostałymi, o tyle w przypadku kolejnych musimy już wybrać tylko jeden z nich. Nie można więc dostać z Mojego Prądu jednocześnie dofinansowania na montaż pompy ciepła i np. klimatyzatora.

DO KIEDY POTRWA PROGRAM

Nabór wniosków do programu Mój Prąd w obecnej odsłonie potrwa do 22.12.2023 lub do wyczerpania środków. Tych jest sporo, bo 995 mln zł. Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska zapowiedział jednak, że w przypadku wcześniejszego wyczerpania środków, ich pula zostanie zwiększona o dodatkowe 400 mln zł. 

Wydaje się to dosyć prawdopodobne, bo choć budżet programu robi wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość dofinansowania to wystarczy go na nieco ponad 51 tysięcy pomp ciepła. Jeśli dodamy do tego, że do programu kwalifikowane będą koszty poniesione do 1.02.2020 r., może okazać się, że nie warto zbyt mocno odkładać decyzji o skorzystaniu z programu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *