Co położyć na ogrzewanie podłogowe?
Jeśli ogrzewanie podłogowe to tylko płytki? A może tak naprawdę nie ma znaczenia, co kładziemy na podłogówce, bo ciepło i tak prędzej czy później się przez to przedostanie?
Gdy ogrzewanie podłogowe wchodziło do polskich domów, usłyszeć można było, że jest niezdrowe dla układu krążenia, wzbijać będzie kurz i jak się popsuje, to będziemy musieli rujnować pół domu. Dziś jest to rozwiązanie sprawdzone i cenione przez użytkowników. Nie oznacza to jednak, że nie narosły wokół niego kolejne mity.
Jeden z najbardziej popularnych dotyczy tego, jaką podłogę można na nim położyć.
PŁYTKI CERAMICZNE LUB KAMIENNE NA OGRZEWANIE PODŁOGOWE
„Jak podłogówka, to tylko płytki” – słychać często. I rzeczywiście, takie rozwiązanie ma wiele zalet. Najważniejsza to niski opór cieplny. Mówiąc wprost: ciepło z ogrzewania podłogowego będzie stosunkowo szybko rozchodziło się po wnętrzu. Ma to istotne znaczenie ze względu na stosunkowo dużą bezwładność ogrzewania płaszczyznowego. Podłogówka z natury wolno przekazuje ciepło (od jej włączenia do podniesienia temperatury w budynku mija sporo czasu). Jeśli zastosujemy płytki, nie będziemy tego czasu dodatkowo wydłużać.
Plusem płytek jest też łatwość ich sprzątania. Rozwiązanie takie idealnie sprawdzi się więc w przedpokoju, kuchni czy łazience. Coraz więcej osób stosuje je też w salonie, zwłaszcza, że nowoczesna terakota potrafi skutecznie wizualnie imitować drewno. Nie każdemu jednak płytki na podłodze w pokoju dziennym (a już tym bardziej w sypialni) odpowiadają.
CZY NA OGRZEWANIE PODŁOGOWE MOŻNA POŁOŻYĆ PANELE?
Nie każdy panel sprawdzi się na ogrzewanie podłogowe. Do jego doboru powinniśmy podejść ostrożnie. Według europejskich norm opór cieplny materiału zastosowanego na ogrzewaniu podłogowym nie powinien przekroczyć 0,15 m²K/W. Co istotne (i o czym wiele osób zapomina), mówimy tu o łącznej wartości dla paneli oraz zastosowanego pod nimi podkładu. Można bowiem użyć doskonałych paneli do ogrzewania podłogowego oraz tradycyjnego podkładu… i wyraźnie przekroczyć tę wartość.
Lepiej w takim razie zrezygnować z podkładu? Takiego rozwiązania nie polecamy. Podkład ma nie tylko wyciszyć podłogę, ale też przedłużyć żywotność paneli. Nie zastosowanie podkładu pod panelami (lub zastosowanie nieodpowiedniego) skutkować może też utratą gwarancji na towar.
Nie jest też tak, że do ogrzewania podłogowego nadają się tylko panele winylowe. Na rynku znaleźć można również panele laminowane o odpowiednich parametrach. Przed zakupem warto upewnić się jednak, że nadają się one do ogrzewania podłogowego.
CZY DREWNO SPRAWDZI SIĘ NA OGRZEWANIU PODŁOGOWYM?
Drewno jest dobrym izolatorem, więc podłogi drewniane (zwłaszcza z drewna litego) nie są najlepszym rozwiązaniem na ogrzewanie podłogowe. Jeśli jednak chcielibyśmy zastosować takie pokrycie, musimy zwrócić uwagę, czy zakupiony przez nas materiał jest przeznaczony na podłogówkę. Jeśli tak, będzie prawdopodobnie cienki (8-15 mm) i tak przygotowany, by jak najmniej „pracować” pod wpływem temperatury.
Niezależnie od wszystkiego, nie decydowalibyśmy się raczej na drewno w sytuacji, gdy podłogówka ma być jedynym emiterem ciepła w pomieszczeniu.
WYKŁADZINY I DYWANY NA PODŁOGÓWCE
Przy ogrzewaniu domu podłogówką warto uważać z dywanami i wykładzinami. Nieodpowiednio dobrane potrafią bowiem skutecznie wyizolować podłogę, co w tym konkretnym przypadku jest sporą wadą.
Kupując dywan czy wykładzinę powinniśmy upewnić się, że przeznaczone są one także na ogrzewane połogi. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tu produkty z tworzyw sztucznych niż z naturalnych materiałów.