fbpx

Gruntowa pompa ciepła – plusy i minusy

Choć według szacunków PORT PC w naszym kraju w ostatnim roku o ok. 25% spadła sprzedaż powietrznych pomp ciepła, to równocześnie o tyle samo wzrosła w tym czasie jej wielkość w odniesieniu do pomp gruntowych. Czy to opłacalne rozwiazanie?

Sprzedawcy pomp ciepła typu powietrze-woda zazwyczaj powiedzą, że nie. Narażamy się na dodatkową „papierologię”, większe koszty i korzystamy z technologii, która rozwija się wolniej od swojej konkurentki. Jak to jednak zwykle bywa, prawda jest nieco bardziej złożona.

PLUSY GRUNTOWYCH POMP CIEPŁA

Gruntowa pompa ciepła, czyli urządzenie typu solanka-woda, czerpie ciepło z gruntu. Jak pewnie niektórzy pamiętają z lekcji geografii (przyrody?) temperatura w ziemi na głębokości ok. 2 metrów jest niemal stała i wynosi 5-10 stopni Celsjusza. Poniżej 15-20 metrów zanikają nawet te sezonowe wahania.

O ile więc w przypadku pompy ciepła typu powietrze-woda możemy mówić o spadku efektywności urządzenia wraz ze spadkiem temperatury za oknem, o tyle w przypadku urządzenia gruntowego, mamy stałą, wysoką efektywność, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki temu gruntowa pompa ciepła jest tańsza w eksploatacji od swojej powietrznej odpowiedniczki. 

Plusem gruntowej pompy ciepła jest również brak potrzeby instalowania przy domu jednostki zewnętrznej, czyli sporego agregatu stojącego zazwyczaj przed domami wyposażonymi w pompy ciepła. Choć producenci stają na głowie, by były one coraz cichsze, nadal ich praca jest słyszalna, a w sezonach przejściowych potrafią one produkować całkiem sporo skroplin, które należy odprowadzić do gruntu. 

MINUSY GRUNTOWYCH POMP CIEPŁA

Nie jest jednak tak, że pompy ciepła typu solanka-woda nie mają minusów. Z czegoś przecież wynika, że w ostatnim roku zamontowano ich w Polsce 15 razy mniej niż powietrznych?

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Gruntowa pompa ciepła jest po prostu dużo droższa w montażu niż urządzenie powietrzne. Nie ma co prawda agregatu przed domem, ale musimy za to umieścić w gruncie wymiennik ciepła. Możemy zrobić to albo w pionie (w postaci odwiertów) albo w poziomie. W pierwszym przypadku głębokość odwiertów sięgać może nawet 100 metrów, co wiąże się z uzyskaniem stosownych zezwoleń. W drugim przypadku nie musimy się martwić o formalności, ale za to będziemy musieli znaleźć dodatkową powierzchnię ok. 1,5-2 razy wielkości ogrzewanego budynku, pod którą zakopiemy wymiennik ciepła. 

Budowa wymiennika ciepła wiąże się z wjazdem na podwórko ciężkiego sprzętu, co w przypadku istniejących budynków… oznacza zazwyczaj w praktyce zakładanie ogródka od nowa. Wszystko to sprawia, że rozwiązanie to najczęściej wybierają osoby budujące nowy dom.

Gruntowe pompy ciepła stają się też coraz bardziej popularne wraz ze wzrostem potrzebnej mocy. Im większe zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku, tym łatwiejsze staje się zazwyczaj dla inwestora przełknięcie wysokiego kosztu początkowego inwestycji w imię późniejszych oszczędności.

WERDYKT

Zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy ciepła mają swoje plusy i minusy. Nie ma rozwiązań idealnych. Podejmując decyzję o wyborze źródła ciepła zastanówmy się więc nad tym, jakie są nasze oczekiwania i przeanalizujmy na spokojnie, która technologia lepiej na nie odpowiada. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *