Zasady działania pompy ciepła – wszystko, czego do tej pory nikt nie umiał Ci wytłumaczyć
Tekst „Jak działa pompa ciepła” był jednym z pierwszych na naszej stronie internetowej. Niestety, zgłaszaliście, że nie dla wszystkich był on zrozumiały. Dlatego dziś postanowiliśmy opisać zasady działania pompy ciepła jeszcze raz w prosty sposób.
Z tekstami opisującymi zasady działania pomp ciepła jest o tyle problem, że większość z nich jest zrozumiała dla tych, którzy mają już jakieś pojęcie dotyczące sposobu pracy tych urządzeń. W tym tekście nie będzie więc naukowo – będziemy upraszczali i posługiwali się przykładami. Wszystko, żeby było jak najprościej.
ZJAWISKA FIZYCZNE STOJĄCE ZA POMPĄ CIEPŁA
Aby zrozumieć, jak działa pompa ciepła, musisz wiedzieć dwie rzeczy. Po pierwsze, że pozostawione poza zamrażarką lody się roztopią. Po drugie, że jeśli pompujesz koła roweru pompką ręczną, to ulega ona rozgrzaniu. Brzmi jak żart? Już tłumaczymy.
Gdy zostawimy na stole w kuchni przyniesione ze sklepu lody, rozpuszczą się, czyli pobiorą ciepło z otoczenia. To samo dzieje się w pompie ciepła – znajdujący się w niej czynnik chłodniczy pobiera ciepło z otoczenia. O ile jednak lody rozpuszczają się przy dodatniej temperaturze, to czynnik chłodniczy zaczyna wrzeć przy -40 stopniach Celsjusza.
Pozyskaliśmy więc energię cieplną z otoczenia, ale jeszcze nie tyle, by ogrzać dom. Do tego potrzebujemy jeszcze jednego zjawiska fizycznego – w sprężarce pompy ciepła następuje sprężenie ogrzanego gazu, co powoduje dalszy wzrost jego temperatury.
Efekt jest taki, że w tym momencie czynnik chłodniczy zaczyna mieć nawet 60 czy 70 stopni Celsjusza, czyli jest już w stanie swobodnie oddać nadmiar ciepła do instalacji grzewczej w Twoim domu.
Po oddaniu ciepła czynnik chłodniczy jest znów rozprężany i cały proces zaczyna się od nowa.
POMPA CIEPŁA JAK… ODWRÓCONA LODÓWKA?
Pompa ciepła porównywana jest też często do lodówki… tylko, że działającej zupełnie odwrotnie. Znów brzmi jak żart? Już tłumaczymy.
Gdy przyjrzycie się sposobowi działania lodówki zauważycie, że elementy umieszczone z jej tyłu mocno się nagrzewają. To dlatego nie można lodówki dostawić do samej ściany – aby lodówka pracowała wydajnie, powinna mieć z tyłu dobrą wentylację. Pobiera ona bowiem ciepło z produktów znajdujących się w środku i transferuje je na zewnątrz, gdzie uwalnia je do powietrza.
Można więc powiedzieć, że tył lodówki jest niewielkim grzejnikiem, który sprawia, że w kuchni jest cieplej. Tak samo jest z pompą ciepła, tyle tylko, że pompa wyciąga ciepło nie z produktów spożywczych znajdujących się w jej środku, a z otoczenia. I tak, jak lodówka nagrzewa się z tyłu nawet, jeśli w środku panuje niska temperatura, tak samo pompa ciepła działać będzie nawet, gdy za oknem jest mróz.
TO WCALE NIE JEST TAKIE TRUDNE
Czy pompa ciepła stała się dla Was choć trochę bardziej zrozumiała? Jeszcze nie?
Może w takim razie pomoże ta animacja przygotowana jakiś czas przez Bosch Polska: