fbpx

Co może się popsuć, czyli jakie są najczęstsze awarie pomp ciepła?

Pompa ciepła to wciąż stosunkowo drogi sprzęt, więc jeśli chcemy, żeby się zwrócił, powinien pracować bezawaryjnie chociaż przez kilka – kilkanaście sezonów. Nie zawsze jednak tak jest. Co może się popsuć w tomie ciepła?

Na rynku spotkać można pompy ciepła z gwarancją od 2 do nawet 10 lat (o czym pisaliśmy już tutaj). W wielu przypadkach okazuje się jednak, że firma, która tej gwarancji nam udzieliła już nie istnieje, zapomnieliśmy o okresowym odpłatnym przeglądzie, który był jej warunkiem, albo po prostu skończył się już jej okres… a właśnie wtedy pompa przestaje pracować, jak należy. 

Co może być tego przyczyną?

ZMIANA USTAWIEŃ STEROWNIKA

Najczęstszą „awarią” pompy ciepła jest po prostu nieumiejętna zmiana jej ustawień. To oczywiście coś, co zdarza się zdecydowanie częściej na początku użytkowania pompy, niż po kilku latach, jednak dużą część problemów można rozwiązać zdalnie, jeśli tylko urządzenie jest podłączone do sieci i ma do niego dostęp fachowiec. 

Co więcej, monitoring pompy ciepła może sprawić, że osoba montująca nasze urządzenie, dowie się o jego kłopotach, jeszcze zanim je poczujemy. Warto więc podłączyć pompę do internetu i nauczyć się jej obsługi na samym początku użytkowania.

AWARIA SPRĘŻARKI POMPY CIEPŁA

O ile poprzedni kłopot nie wiązał się z dużymi wydatkami, o tyle w przypadku sprężarki, koszty naprawy (wymiany) okazują się już bardzo wysokie i mocno odczuwalne. Sprężarka jest bowiem sercem pompy ciepła i jednym z droższych jej podzespołów. Jednocześnie jest też mocno narażona na awarie. 

Tym, co najbardziej szkodzi sprężarce jest taktowanie urządzenia, czyli częste załączanie się na krótkie cykle pracy. Dzieje się tak np. wtedy, gdy pompa ciepła została dobrana na zapas i jest zbyt duża w stosunku do potrzeb energetycznych budynku. 

Co zrobić, kiedy zauważyliśmy, że pompa taktuje, a nie uśmiecha nam się regularne wymienianie sprężarki? W takiej sytuacji warto przemyśleć założenie większego zbiornika buforowego, by sprawić, że pompa pracować będzie rzadziej, ale w dłuższych cyklach.

ZANIECZYSZCZONY PAROWNIK

Częstym problemem jest również awaria parownika (w jednostce zewnętrznej pompy ciepła). Tutaj jednak mamy zdecydowanie wpływ na jego żywotność. Wiele bowiem zależy od tego, czy jest on utrzymywany w czystości. 

Zwłaszcza jeśli na naszym podwórku są drzewa zrzucające na zimę sporo drobnych liści lub mocno się na nim kurzy, powinniśmy pomyśleć o tym, by od czasu do czasu przeprowadzić jego czyszczenie. Zapominając o tym narażamy się na awarie, których naprawa będzie generować niepotrzebne koszty i niedogodności. Z doświadczenia wiemy przecież, że urządzenia takie, jak pompa ciepła psują się zazwyczaj właśnie wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebujemy.

ZAPCHANY WYMIENNIK CIEPŁA

Bardzo poważnym problemem, oznaczającym dla posiadacza pompy ciepła duży wydatek jest także awaria wymiennika ciepła. Zazwyczaj jest to efektem braku zamontowania w instalacji odpowiedniego filtra lub też niewystarczającego wyczyszczenia starej instalacji centralnego ogrzewania przed podłączeniem do niej pompy ciepła. Wymiennik ciepła zachodzi brudem i działa coraz słabiej i słabiej, aż w końcu przestaje pracować w ogóle.

To o tyle bolesne dla posiadaczy pompy ciepła, że zazwyczaj oznacza, że pompa nie została zamontowana zgodnie z zaleceniami producenta i nie możemy liczyć na wsparcie gwarancyjne z jego strony.

Brzmi niepokojąco? W rzeczywistości awarie pomp ciepła wcale nie są takie częste i jeśli tylko odpowiednio dobierzemy i zamontujemy pompę ciepła, powinniśmy móc spać spokojnie przez wiele lat. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *