fbpx

Najpierw wymienić piec czy docieplić budynek?

W ostatnich latach sporo się w naszym kraju mówi o wymianie starych pieców na bardziej ekologiczne rozwiązania. Można odnieść wrażenie, że nieco na dalszy plan zeszło docieplanie budynków. A szkoda, bo to od tego powinniśmy zacząć modernizację budynku.

Od każdego eksperta usłyszymy, że najpierw powinniśmy docieplić dom, a dopiero potem wymienić stare źródło ogrzewania na nowe. Popularność programu dotacyjnego „Czyste Powietrze” oraz akcji mających minimalizować powstawanie smogu sprawiła jednak, że duża część Polaków modernizujących domy skupia się tylko na wymianie pieca. Oczywiście, to bardzo ważne. Nie rozwiązuje jednak całego problemu.

ZAPOTRZEBOWANIE BUDYNKU NA CIEPŁO

Czasami umyka nam, jak wielkie oszczędności (zarówno dla środowiska, jak i dla naszego portfela) mogłoby przynieść odpowiednie docieplenie domu. Tymczasem liczby są bezlitosne. Do ogrzania tego samego budynku o powierzchni grzewczej ok. 150 metrów kwadratowych możemy potrzebować ok 2,4 t ekogroszku rocznie (gdy jest dobrze docieplony) lub nawet trzy razy więcej, gdy nie jest docieplony wcale.

Oczywiście, przy szczegółowych wyliczeniach należałoby jeszcze wziąć pod uwagę sprawność kotła, ale nie to jest tu najważniejsze – docieplając nieocieplony dom jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 2/3 paliwa! Przy obecnych cenach może to być więc inwestycja zwracająca się nawet w dwa sezony grzewcze. 

DOCIEPLENIE DOMU – LICZY SIĘ DOKŁADNOŚĆ

W przypadku termoizolacji budynku kluczowa będzie dokładność. Na niewiele się bowiem da 20 centymetrów styropianu na ścianie, gdy zapomnimy o dociepleniu stropu. Pamiętajmy, że ciepło ucieka do góry – gdybyśmy mieli więc docieplanie przeprowadzać stopniowo, to od tego kierunku powinniśmy zacząć, by uzyskać najszybszy efekt.

Nie zapominajmy też o tym, że nasze docieplenie będzie tak skuteczne, jak jego najsłabsze punkty. Zadbajmy więc o to, by w budynku nie powstawały mostki cieplne, przez które uciekać będzie energia cieplna. Dobrze zaizolowany budynek będzie się wolno wychładzał w zimie, a latem zachowa przyjemy chłód w środku. Zmianę komfortu życia w nim, będziemy więc odczuwać przez cały rok.

DOBÓR ŹRÓDŁA CIEPŁA DO NIEDOCIEPLONEGO BUDYNKU

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się najpierw wymienić stary piec na bardziej ekonomiczne źródło ciepła, a dopiero potem docieplić dom, staniemy przed poważnym dylematem. Będziemy bowiem mogli dobrać moc grzewczą urządzenia albo do obecnych potrzeb, albo do tych, które będziemy mieli po termomodernizacji. 

Jak już wspomnieliśmy, różnice w zapotrzebowaniu mogą się tu różnić nawet dwu-trzykrotnie. W większości przypadków nie ma więc mowy o dobraniu jednego urządzenia, które pasować będzie do domu przed i po dociepleniu. Warto więc zacząć od izolacji i dopiero wymienić urządzenie.

DOFINANSOWANIE Z PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE

Osoby decydujące się na wymianę starego pieca na nowy często korzystają z dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”. Nie wszyscy wiedzą, że w jego ramach można uzyskać środki także na docieplenie budynku czy wymianę okien i drzwi. 

Warto z nich skorzystać. Dobre docieplenie z pewnością znacząco skróci czas zwrotu inwestycji w termomodernizację.

2 komentarze do “Najpierw wymienić piec czy docieplić budynek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *