fbpx

Kto może montować pompy ciepła?

Pompy ciepła może montować każdy czy jednak jest to zadanie dla hydraulika albo elektryka? A może są jakieś ograniczenia?

2022 rok był bardzo intensywny dla branży pomp ciepła. Liczba sprzedanych urządzeń wzrosła w ciągu roku dwukrotnie, a za montaż trzeba było zapłacić naprawdę spore pieniądze. Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu wyrastały firmy, które chciały się tego podjąć. Czas pokazał niestety, że różnie było z jakością oferowanych przez nie usług. 

To prowadzi nas do zadania pytania:

KTO MOŻE MONTOWAĆ POMPY CIEPŁA?

Co do zasady – każdy. Na rynku znaleźć można oczywiście szkolenia dla monterów pomp ciepła, większość nie kończy się jednak żadną powszechnie uznawaną certyfikacją i ma za zadanie po prostu nauczyć, jak podłączyć pompę ciepła. Od doświadczonych instalatorów słychać zresztą, że z ich poziomem też bywa różnie.

To, że nie ma ogólnych wymagań dla monterów pomp ciepła nie oznacza, że każdy może zamontować każdą pompę ciepła. W przypadku pomp ciepła typu split wykorzystujących gazy fluorowane (np. r410 czy r32) monter powinien legitymować się tzw. uprawnieniami F-gazowymi (zwanymi popularnie po prostu F-gazami). 

Kwestie elektryczne certyfikuje natomiast Stowarzyszenie Elektryków Polskich, a ich uprawnienia zwane potocznie SEP-ami też są popularne wśród monterów (popularne, ale nie konieczne). Oba wspomniane kursy zakończone są egzaminami i… oba można zrobić w jeden dzień. Certyfikaty te to oczywiście krok w dobrą stronę, choć oczywiście nie gwarancja, że osoba legitymująca się nimi, rzeczywiście dobrze zamontuje nam pompę ciepła. 

Trudniej uzyskać certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego na pompy ciepła (dokładnie „Urządzenia chłodnicze, klimatyzacyjne, pompy ciepła oraz agregaty w samochodach ciężarowych i przyczepach chłodniach”), a zakres materiału dotyczy zagadnień związanych z termodynamiką czy obowiązującymi w UE procedurami. Warto jednak pamiętać, że jego uzyskanie nie jest niezbędne np. do montowania pomp dofinansowywanych w programie „Czyste Powietrze” (wbrew powielanym czasem w sieci informacjom).

AKREDYTACJE PRODUCENTÓW POMP CIEPŁA

Własne ograniczenia dotyczące montażu pomp ciepła wprowadzają poszczególni producenci. Jeśli chcemy skorzystać z gwarancji producenta, pompa powinna zostać nie tylko zamontowana poprawnie, ale musi to zostać potwierdzone przez akredytowanego instalatora.

Takie szkolenie akredytacyjne sprawia, że przedstawiciele producenta mogą pokazać instalatorom najczęściej popełniane błędy montażowe, zwrócić uwagę na czynniki krytyczne dla wydajności i trwałości urządzenia… a także zachęcić ich do tego, by w przyszłości zachęcali swoich klientów do wyboru pomp danego producenta.

W zależności od producentów, spotkać można różne poziomy szkoleń akredytacyjnych. Pierwsze zazwyczaj po prostu umożliwiają montaż, kolejne sprawiają, że można zostać autoryzowanym serwisantem danego producenta czy dokonywać autoryzowanych uruchomień sprzętu (i niejako sprawdzać pracę innych). 

W zależności od strategii przyjętej przez firmę montującą pompy ciepła, mogą one próbować pozyskać jak najwięcej akredytacji, bądź też skupiać się na pogłębianiu uprawnień u jednego-dwóch producentów. 

INNE SPOSOBY NA WERYFIKACJĘ MONTERA?

Montowaliście już w swoim domu pompę ciepła? Może macie jakieś sprawdzone sposoby na weryfikację firmy montażowej, którymi chcielibyście się podzielić z naszymi czytelnikami? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *