Wady i zalety ogrzewania płaszczyznowego (podłogówki)
Ogrzewanie podłogowe to komfort, wygoda i niższe koszty eksploatacji. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione swoich wad. Kiedy je zastosować?
Najprostsza odpowiedź – zawsze, gdy jest to możliwe – to pewnie zbyt mało, by zadowolić ciekawość czytelników. Poniżej przedstawiamy więc wady i zalety tego rozwiązania.
ZALETY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO
Oszczędność pieniędzy…
Podłogówka wymaga niższej temperatury parametru grzewczego. Podczas gdy w grzejnikach często krąży woda o temperaturze 55 stopni Celsjusza, w podłogówce zazwyczaj w zupełności wystarcza 35. Przekłada się to na oszczędności na ogrzewaniu. Nie tylko, gdy korzystamy z pompy ciepła.
Według kalkulatora kosztów ogrzewania POBE z II kwartału 2023 roku jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu grzejnikami, za energię elektryczną do pompy ciepła zapłacimy ok. 25% więcej niż, gdy mamy podłogówkę. Co ciekawe, podobną różnicę zaobserwować można również w przypadku kotła węglowego.
…i miejsca
Ogrzewanie podłogowe to brak konieczności umieszczania w pokoju grzejników, a więc szersze możliwości planowania ustawienia mebli. Ma to znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach ciasnych, z dużymi przeszkleniami (nowoczesny salon) czy wypełnionych szafkami kuchniach. Wnętrza bez grzejników są bardziej ustawne.
Optymalne rozchodzenie się ciepła
Ogrzewanie podłogowe zazwyczaj nie sprawia, że podłoga jest gorąca. Dotykając jej stopą często nawet nie poczujemy ciepła. Rozchodzi się ono jednak równomiernie po pomieszczeniu, zapewniając komfort.
O tym, że podłogową działa przekonamy się szybko, bawiąc się z dzieckiem na podłodze w pomieszczeniu, gdzie mamy do czynienia z ogrzewaniem płaszczyznowym, i w miejscu bez niego. Rodzice małych dzieci szybko zyskają możliwość poczucia różnicy.
Niższe ryzyko alergii
Skoro już jesteśmy przy rodzicach, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę ogrzewania podłogowego. Dzięki temu, że nie wymusza ono tak dużego ruchu powietrza, jak grzejniki, zmniejsza ryzyko występowania alergii. Niższa temperatura czynnika grzewczego sprawia natomiast, że powietrze w domu nie jest tak przesuszone i obniża ryzyko wystąpienia kataru albo infekcji górnych dróg oddechowych.
WADY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO
Cena
Nie będzie tu żadnej niespodzianki. Montaż podłogówki jest po prostu droższy od grzejników (nawet 30-40%). O ile w przypadku nowego domu często jest to różnica do przełknięcia dla inwestora (w końcu po kilku latach eksploatacji się zwróci), o tyle przy termomodernizacji, wiele osób odpuszcza. Podłogówka wymaga bowiem zrywania starych podłóg i tak naprawdę kapitalnego remontu całego domu. Wiele osób stara się tego uniknąć i akceptuje wady grzejników.
Brak elastyczności
Ogrzewanie podłogowe dobrze akumuluje ciepło i długo się wychładza, ale też równie długo się nagrzewa. Potrzeba więc kilku godzin, by zmienić temperaturę w domu za jego pomocą. Wysoka bezwładność tego rozwiązania jest atutem, gdy chcemy trzymać stałą temperaturę i wadą, gdy zależy nam na jej szybkiej zmianie.
PODSUMOWANIE
Tak, jak napisaliśmy we wstępie – podłogówka to w większości przypadków po prostu lepsze rozwiązanie na ogrzanie domu niż grzejniki. Nie oznacza to jednak, że zawsze warto ponosić olbrzymie koszty, by montować ją w istniejącym domu.
I jeszcze jedna uwaga – pompa ciepła, wbrew obiegowym opiniom, jak najbardziej opłaca się również przy ogrzewaniu grzejnikowym. Należy tylko pamiętać o odpowiednim doborze – zarówno pompy, jak i grzejników.
Pingback: Sprężarki w pompie ciepła - jak je porównywać?
Pingback: Co położyć na ogrzewanie podłogowe? - Pompnet