fbpx

Jak działają solary do ogrzewania wody?

Zanim na popularności zyskała fotowoltaika, w wielu polskich gminach funkcjonowały programy dotacyjne, w ramach których założyć można było solary do ogrzewania wody. Jak działa to rozwiązanie?

Solary, czyli kolektory słoneczne, to nieco inne rozwiązanie niż fotowoltaika. Choć przyjmują one również formę ciemnych paneli montowanych często na dachu, działają zupełnie inaczej.

JAK DZIAŁAJĄ SOLARY DO OGRZEWANIA WODY?

Kolektory słoneczne nie produkują energii elektrycznej, a po prostu generują ciepło. Panel zbudowany jest z połączonych ze sobą czarnych rurek, w których dochodzi do ogrzania cieczy (najczęściej glikolu), która potem płynie do zbiornika z wodą użytkową. W zbiorniku następuje wymiana ciepła (nagrzewa się woda, której później użyjemy), a ochłodzona ciecz wraca do kolektora, gdzie proces się powtarza. 

Solary łatwo odróżnić od fotowoltaiki. Zazwyczaj panele nie są płaskie, a przy domu montuje się jedną-dwie sztuki. W końcu służą tylko do ogrzania wody. Analogiczne rozwiazanie wykorzystywane jest też coraz częściej do ogrzewania wody w przydomowych basenach.

Czy kolektory słoneczne do ogrzewania wody sprawdzają się w praktyce? Zdecydowanie tak. Szacuje się, że domy wyposażone z solary mogą obniżyć koszt ogrzewania wody użytkowej o nawet 60% w skali roku. Często z rozwiązania tego korzystają posiadacze kotłów na paliwo stałe, którzy do tej pory musieli palić w nich także latem, by zapewnić domownikom ciepłą wodę.

ILE KOSZTUJĄ SOLARY DO OGRZEWANIA WODY?

Klasyczny zestaw do ogrzewania wody energią słoneczną składa się z kolektora, sterownika, oraz pompki obiegowej. Koszt takiego zestawu to zazwyczaj od 2000 do 7000 zł. Do tego doliczyć należy zawory oraz rury prowadzące do zbiornika wody użytkowej (a także sam zbiornik, jeśli go nie posiadamy) oraz montaż całego zestawu.

W przypadku zastosowania budżetowych rozwiązań oraz samodzielnego montażu koszty nie są więc duże, a oszczędność bardzo odczuwalna. Do niedawna solary finansowane były w 100% z programów dotacyjnych w wielu gminach. Wiele polskich rodzin cieszy się dzięki temu ekologicznie ogrzewaną wodą, ale należy powiedzieć też jasno, że montowano rozwiązania wątpliwej jakości, które już po kilku latach zaczęły działać słabiej i robić „czarny pijar” całej branży.

KOLEKTORY SŁONECZNE W RAMACH INSTALACJI CWU

Solary być integralną częścią instalacji wody użytkowej w budynku. Nie musimy montować do nich dodatkowego zbiornika. Jeśli jednak ogrzewamy wodę również za pomocą źródła ciepła centralnego ogrzewania (np. kotła na ekogroszek czy pompy ciepła), powinniśmy zadbać o to, by wybrać odpowiedni zbiornik. 

Zarówno solary, jak i piec mogą zostać podłączone do osobnych wężownic w ramach jednego zbiornika cwu. Nie tracimy wtedy przestrzeni w domu, a jeśli użyjemy odpowiednich czujników i odpowiednio zintegrujemy cały system, będzie on działał praktycznie bezobsługowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *