fbpx

Dlaczego pompa ciepła zamarza i jak temu przeciwdziałać?

Wielu użytkowników boi się, że gdy nadejdzie naprawdę sroga zima, ich pompa ciepła nie poradzi sobie z ogrzaniem domu. Obawy te potęgują pojawiające się co jakiś czas w mediach społecznościowych zdjęcia agregatów skutych grubą warstwą lodu. Czy po zainstalowaniu pompy ciepła musimy się bać, że zamiast ogrzewać nasz dom urządzenie zamarznie?

Nie musimy się tego bać, ale tylko pod warunkiem, że urządzenie na które się zdecydujemy zostanie zamontowane zgodnie z zasadami sztuki. Ale po kolei.

SKĄD BIERZE SIĘ LÓD NA JEDNOSTCE ZEWNĘTRZNEJ POMPY CIEPŁA?

W jednostce zewnętrznej znaleźć możemy czynnik chłodniczy o temperaturze wrzenia na poziomie -40 czy -50 stopni Celsjusza. Powietrze, przy jednostce zewnętrznej oddaje mu ciepło i ulega gwałtownemu ochłodzeniu. Wilgoć, która się w nim znajduje może w takiej sytuacji zamarzać i osadzać się w najbliższym otoczeniu pompy ciepła.

Warto dać sobie sprawę, że kluczowa dla zamarzania jednostki zewnętrznej pompy ciepła wcale nie będzie temperatura za oknem, a wilgotność powietrza. W przypadku nawet skrajnie niskich temperatur, ale gdy jest sucho, jednostka zewnętrzna będzie mniej narażona na obladzanie niż w sytuacji temperatury zbliżonej do zera, ale za to w środowisku o dużej wilgotności (tereny podmokłe, z bagnami czy zbiornikami wodnymi w pobliżu).

Nie oznacza to jednak, że w takim wilgotnym otoczeniu powinniśmy rezygnować z pompy ciepła.

W JAKI SPOSÓB POMPA CIEPŁA RADZI SOBIE Z OBLADZANIEM JEDNOSTKI ZEWNĘTRZNEJ?

Nowoczesne pompy ciepła są oczywiście zabezpieczone przed tworzeniem się lodowej skorupy na jednostkach zewnętrznych. W sytuacji, gdy tylko pojawia się takie zagrożenie, przeprowadzają one tzw. defrost, czyli rozmrożenie jednostki zewnętrznej. 

Odbywa się ono poprzez odwrócenie kierunku pracy pompy ciepła. Przez kilka minut, zamiast dostarczać ciepło do budynku, urządzenie wyprowadza je na zewnątrz, by zapobiec zamarzaniu jednostki zewnętrznej. Poprawnie zainstalowana współczesna pompa ciepła nie ma więc prawa ulec oblodzeniu i przestać działać.

KIEDY DEFROST NIE MOŻE ZOSTAĆ PRZEPROWADZONY?

Skąd więc zdjęcia oblodzonych jednostek zewnętrznych, na które natknąć się można w sieci? Są one efektem instalacji pompy ciepła w układzie, który nie zapewnia urządzeniu minimalnego, określonego przez producenta zładu wody (objętości wody). Zazwyczaj dzieje się tak, gdy budynek ogrzewany jest grzejnikami i nie wyposażymy go w dodatkowy bufor.

W przypadku ogrzewania płaszczyznowego ryzyko takiej sytuacji jest zdecydowanie mniejsze, choć w sytuacji, gdy ograniczymy przepływy np. poprzez sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach poprzez zamykanie odpowiednich pętli podłogówki również dojść może do sytuacji, gdy pompa nie będzie w stanie przeprowadzić defrostu.

Co do zasady, aby uniknąć takiej sytuacji stosujemy więc dodatkowy zbiornik buforowy magazynujący ciepło, choć w przypadku dużej części instalacji wykorzystujących ogrzewanie podłogowe może się to okazać niepotrzebne.

41 komentarzy do “Dlaczego pompa ciepła zamarza i jak temu przeciwdziałać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *