fbpx

Słowniczek pojęć związanych z pompami ciepła

Jeśli dopiero zaczynasz myśleć o zainstalowaniu pompy ciepła w swoim domu i szukasz informacji, musisz przygotować się na zetknięcie z pojęciami, które na początku mogą nie być w pełni zrozumiałe. Mamy nadzieję, że ten krótki słowniczek pomoże Ci znaleźć wspólny język z fachowcami.

A+++/A++/A+ 

Oznaczenie klasy energetycznej pompy ciepła. Warto nie ograniczać się do tej etykiety, a sprawdzić, jak pompa spisywać się będzie przy ogrzewaniu wody do temperatury, jakiej potrzebujemy w układzie. 

Klasa energetyczna jest dodatkowo istotna ze względu na dofinansowania – programy dotacyjne stawiają konkretne wymagania dotyczące klasy urządzenia. Może się okazać, że decydując się na pompę z niższą klasą energetyczną stracimy szansę na dopłatę.

BUFOR

Zbiornik magazynujący ciepłą wodę w układzie centralnego ogrzewania. Zwiększający ilość wody w układzie (co jest często niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pompy ciepła) i magazynujący energię cieplną.

C.O.

Centralne ogrzewanie – wszystkie elementy systemu z grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym, rurami i źródłem ciepła.

C.W.U.

Ciepła woda użytkowa – system ogrzewania wody, która trafia potem do naszych kranów czy pryszniców.

DEFROST

Odwrócenie obiegu pompy ciepła, by zapobiec zamrożeniu jednostki zewnętrznej. W czasie defrostu ciepło przez chwilę zabierane jest z budynku i doprowadzane do agregatu.

EVI

Typ sprężarki pompy ciepła wykorzystujący tzw. wtrysk pary (EVI – Enhanced Vapor Injection). Więcej informacji na ten temat zamieściliśmy tu.

F-GAZY

Fluorowane gazy cieplarniane. W praktyce jednak pojęcie to oznacza najczęściej certyfikaty dla montera i przedsiębiorcy, które umożliwiają legalny montaż pomp ciepła typu split.

GRUNTÓWKA

Gruntowa pompa ciepła, która pobiera energię cieplną nie z powietrza, a gruntu.

HYDROBOX

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła. W przypadku urządzeń typu monoblok, urządzenie zawierające dodatkowe elementy układu (pompy obiegowe, zawór trójdrogowy itp.).

INWERTEROWA POMPA

Pompa ciepła ze sprężarką umożliwiającą regulowanie jej mocy (a nie tylko włączanie i wyłączanie). Tu dosyć prosto wyjaśniliśmy czym jest, a czym nie jest pompa inwerterowa.

JEDNOSTKA WEWNĘTRZNA POMPY CIEPŁA

Część pompy ciepła znajdująca się wewnątrz budynku. W niektórych urządzeniach typu monoblok nie występuje.

JEDNOSTKA ZEWNĘTRZNA POMPY CIEPŁA

Agregat umieszczany na zewnątrz budynku i pobierający ciepło z otoczenia w pompie ciepła typu powietrze-woda.

KLIMAKONWEKTOR

Typ urządzenia grzewczego łączący działanie tradycyjnego grzejnika z dodatkowym nawiewem. Umożliwiający m.in. skuteczne chłodzenie budynku za pomocą pompy ciepła.

LEGIONELLA

Groźne bakterie namarzające się w ciepłej wodzie (od 20 do 50 stopni Celsjusza). W budynkach wielorodzinnych system c.w.u. musi umożliwiać wygrzewanie wody do temperatury 70 stopni. 

MONOBLOK

Typ pompy ciepła nie wprowadzający do budynku czynnika chłodniczego, a jedynie ogrzaną na zewnątrz wodę. Dominujący na zachodzie Europy.

NASTAWA POMPY CIEPŁA

Ustawienie pompy ciepła (np. poprzez dobranie odpowiedniej krzywej grzewczej), by zapewniała ono ciepło w budynku w każdych warunkach. 

OBIEGOWA POMPA

Urządzenie wymuszające obieg płynu w układzie centralnego ogrzewania (niezależnie od źródła ciepła). To dzięki niej ciepła woda dociera do nawet najdalszych grzejników.

PROPAN

Czynnik R290, coraz bardziej popularny w pompach ciepła. Wielu widzi w nim przyszłość branży ze względu na ekstremalnie niskie GWP (3) oraz możliwość podgrzania wody nawet do 70 stopni Celsjusza.

R32

Difluorometan, czyli najbardziej popularny w ostatnich latach czynnik w pompach ciepła. Według ostatnich regulacji Unii Europejskiej ma zostać wkrótce wycofany z nowych urządzeń (istniejące nie będą jednak wymagały wymiany czy spotykały się z ograniczeniami w serwisie).

SPLIT

Pompa ciepła składająca się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej pomiędzy którymi przepływa czynnik chłodniczy. Wciąż najpopularniejsze rozwiązanie w Polsce.

TRÓJDROGOWY ZAWÓR

Zawór decydujący o tym, czy ciepła woda z urządzenia grzewczego (np. pompy ciepła) płynie w danym momencie do układu centralnego ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej. 

UKŁAD ZAMKNIĘTY / HERMETYCZNY

Typ układu centralnego ogrzewania niezbędny do montażu pompy ciepła. Więcej na ten temat pisaliśmy tu.

WYSOKOTEMPERATUROWA POMPA

Pompa ciepła umożliwiająca uzyskanie temperatury wody na poziomie 65-80 stopni Celsjusza. Jest to niezbędne w przypadku niektórych systemów c.o. wyposażonych w grzejniki.

ZŁAD

Objętość wody w układzie centralnego ogrzewania. Co do zasady, pompy ciepła lubią duże złady. Każdy model pompy ma precyzyjnie określoną przez producenta minimalną objętość wody, która powinna znaleźć się w układzie. 

***

Brakuje Wam jakiegoś kluczowego z perspektywy użytkownika pompy ciepła pojęcia? Piszcie w komentarzach, a być może przygotujemy drugą część słowniczka! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *