fbpx

Ile kosztuje ogrzewanie domu w zależności od wybranej technologii?

Obecne niedobory węgla, obawy przed przerwami w dostawach gazu i rosnące ceny energii elektrycznej sprawiły, że coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób ekonomicznie ogrzać swój dom. Policzyliśmy to dla Was!

Koszt ogrzewania zależy oczywiście od wielu zmiennych: powierzchni domu, jego docieplenia, preferowanej przez nas temperatury we wnętrzu czy ilości zużywanej gorącej wody. Do naszych obliczeń przyjęliśmy średnio docieplony dom o powierzchni ok. 140 metrów kwadratowych, którego roczne zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi ok. 14 500 kWh.

ILE PALIWA SPALIMY BY OGRZAĆ DOM?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie wcale taka prosta, bo aby podać konkretną wartość, wziąć musimy pod uwagę sprawność kotła. Na przykładzie ogrzewania domu węglem zauważyć możemy, że w zależności od zastosowanych rozwiązań możemy spalić rocznie zarówno 3, jak i 6,5 tony węgla. Zakładając jednak sprawność kotła na rozsądnym poziomie 50% możemy przyjąć, że będzie to ok. 4 ton paliwa. Kocioł gazowy kondensacyjny do ogrzania tego samego domu potrzebował będzie ok. 1650 metrów sześciennych błękitnego gazu, a kocioł olejowy 1900 litrów paliwa. 

Jak w takiej sytuacji zachowa się pompa ciepła? Znów dokładne zużycie energii może się różnić w zależności od przyjętych założeń, ale uśredniając można przyjąć, że powinniśmy się tu zmieścić w zużyciu energii na poziomie 4500-5400 kWh rocznie. 

JAK PRZEKŁADA SIĘ TO NA KOSZTY PRZED ZIMĄ 2022?

Ceny poszczególnych nośników energii zmieniają się dynamicznie. Do naszych wyliczeń przyjmujemy średnie ceny rynkowe na koniec października 2022. Aby rachunek był maksymalnie wiarygodny, dobrze porównać je do tego, ile realnie kosztują nas surowce. 

I tak, zakładając, że tonę ekogroszku płacimy 3600 zł (w sklepie PGG ceny są niższe, ale niewiele jest osób, którym udaje się tam go kupić), ogrzewanie węglowe to dla nas koszt ok. 14 400 zł. Minęły już czasy, kiedy ogrzewanie węglem było najbardziej ekonomiczne. W przypadku gazu zakładając koszt 3 zł za metr sześcienny otrzymujemy wartość 4 950 zł. Jest więc wyraźnie takiej. 

Kocioł na olej opałowy okazuje się wyraźnie droższy w eksploatacji. Przy cenie 7,5 zł za litr będziemy musieli na niego rocznie wydać 14 250 zł, a więc w granicach tego, ile będzie kosztował nas ekogroszek.

Pompa ciepła przy założeniu średniej ceny za energię elektryczną na poziomie 0,77 zł za kWh kosztować nas będzie od 3500 do 4200 zł, a więc taniej nawet niż gaz, nie wspominając nawet o oleju czy węglu.

WYSOKI KOSZT POCZĄTKOWY POMPY CIEPŁA

Dobrze dobrana i zamontowana pompa ciepła jest więc obecnie bez wątpienia najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzania domu. Decydując się na to rozwiązanie warto pamiętać jednak o tym, że inwestycja w nią wiąże się z wysokimi kosztami początkowymi – wyraźnie wyższymi niż w przypadku zakupu kotła gazowego czy pieca węglowego. 

Analizując ekonomikę inwestycji powinniśmy więc wziąć pod uwagę cenę zakupu danego rozwiązania, roczne koszty ogrzewania domu oraz prognozy, co do zmian cen poszczególnych nośników energii. Dopiero wtedy nasza analiza będzie maksymalnie wiarygodna.

Jeden komentarz do “Ile kosztuje ogrzewanie domu w zależności od wybranej technologii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *