Czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania przed montażem pompy ciepła
Czy pompę ciepła można założyć w budynku, który do tej pory ogrzewany był kopciuchem? Jak najbardziej tak! W przypadku niektórych instalacji niezbędne może się jednak okazać ich czyszczenie.
Spuszczaliście kiedyś wodę z domowych grzejników? Jeśli tak to wiecie, że zazwyczaj jest ona brudna, a czasem – bardzo brudna. Nic dziwnego. Podczas ogrzewania domu wewnątrz układu grzewczego mamy do czynienia z wysoką temperaturą i ciśnieniem, które tworzą odpowiednie warunki dla szeregu reakcji chemicznych. Z czasem w rurach pojawia się szlam, który może mieć kolor czarny (jeśli jego głównym składnikiem jest tlenek żelaza) lub brązowy (gdy dominuje w nim czerwona miedź).
Nie możemy pozwolić sobie na to, by zanieczyszczenia z układu przedostały się do pompy, bo zrujnują one wymiennik ciepła. Urządzenie przestanie działać, a na nas spadną poważne koszta związane z jego naprawą / wymianą. Musimy bowiem wiedzieć, że w przypadku uszkodzenia pompy spowodowanego zanieczyszczeniami w układzie centralnego ogrzewania, na żadną gwarancję liczyć nie możemy.
JAK WYCZYŚCIĆ UKŁAD CENTRALNEGO OGRZEWANIA?
Skoro już wiemy, że warto pozbyć się zanieczyszczeń z układu centralnego ogrzewania, pora zadać sobie pytanie: w jaki sposób to zrobić? Najpopularniejszą metodą jest po prostu podłączenie do układu specjalnej pompy, która tłocząc odpowiednie środki chemiczne oczyści rury i grzejniki.
Co jeśli pompa nie daje rady oczyścić układu? W takiej sytuacji możemy podzielić go na mniejsze odcinki (o ile mamy taką możliwość) i czyścić każdy osobno. Alternatywą jest zwiększanie ciśnienia cieczy wtłaczanej do układu c.o. przez pompę lub użycie mocniejszych środków chemicznych.
Niestety, takie zwiększanie mocy rodzi pewne zagrożenia. W przypadku starych, przez dekady nieczyszczonych układów, gromadzące się w nich osady zapewniają niejako dodatkowe uszczelnienie. Jeśli je wypłuczemy silną chemią, a jednocześnie poddamy działaniu wysokiego ciśnienia z pompy… ryzykujemy, że na układzie pojawią się nieszczelności i zacznie on przeciekać.
Z tego powodu, w przypadku starych, nigdy nieczyszczonych układów, najlepszym rozwiązaniem może okazać się ręczne zdjęcie poszczególnych grzejników ze ścian, przekręcenie ich i przepłukanie. Może to być niezbędne zwłaszcza w przypadku grzejników żeberkowych, w których zanieczyszczenia osadzają się na dole i proste płukanie może na niewiele się zdać.
CZYSZCZENIE UKŁADU C.O. – KOSZT
Ile kosztuje przygotowanie starego układu centralnego ogrzewania pod montaż pompy ciepła? Na rynku znaleźć można bardzo różne ceny. Część firm instalatorskich wlicza to w cenę montażu urządzenia. Musimy jednak pamiętać, że mamy tu zazwyczaj po prostu standardowe płukanie układu. Rynkowy koszt takiej usługi to zazwyczaj 1-2 tys. zł. W przypadku potrzeby skorzystania z mocniejszej pompy i środków chemicznych może on pójść jeszcze nieco w górę.
Dużo trudniejszy do oszacowania jest koszt zdejmowania i płukania osobno każdego z grzejników. Większość firm instalacyjnych nie oferuje w ogóle takiej opcji i zachęca by zrobić to samemu / zlecić to komuś innemu. Koszt godziny pracy instalatora pomp ciepła jest na tyle wysoki, że zwyczajnie nie opłaca się przeznaczać go na odkręcanie, wynoszenie i płukanie grzejników, które może wykonać osoba bez specjalistycznego przygotowania.
Niezależnie od wszystkiego, warto i tak co kilka lat przeprowadzić czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania. Unikniemy w ten sposób spadku wydajności naszego źródła ciepła (niezależnie od tego, jakie jest) i zapewnimy mu wyraźnie dłuższą żywotność.