fbpx

Dlaczego pompa ciepła głośno pracuje?

Czas mija, a pompa ciepła zaczyna pracować coraz głośniej? Jak uniknąć takiej sytuacji i co zrobić, bo pompa pracowała bez niepotrzebnego hałasu.

Pompa ciepła musi spełniać odpowiednie kryteria akustyczne, które opisywaliśmy już kiedyś w osobnym artykule. Czy są jednak sposoby na to, by ograniczyć hałas emitowany przez pompę albo chociaż ustrzec się przed jego wzrostem na przestrzeni lat użytkowania urządzenia?

JAKIE PODZESPOŁY POMPY CIEPŁA EMITUJĄ HAŁAS?

Najgłośniejsze są zazwyczaj sprężarka i wentylator. Co prawda pompy ciepła ze sprężarkami inwerterowymi są wyraźnie cichsze niż urządzenia typu „On/Off”, ale nadal są one wyraźnie słyszalne. Zwłaszcza, gdy zimą pracują na maksimum swoich możliwości. Plus jest taki, że dzieje się to zazwyczaj w miesiącach letnich, kiedy nasze okna są zamknięte i nawet delikatny biały szum za oknem nie powinien być uciążliwy. 

Podobnie jest z wentylatorami pomp ciepła. Zazwyczaj podwyższona głośność związana jest z oblodzeniem parownika i przepływaniem przez niego powietrza. Jeśli hałas płynący z pompy ciepła jest dla nas męczący i utrzymuje się przez dłuższy okres, oznacza to prawdopodobnie, że z samym urządzeniem dzieje się coś złego. Warto wtedy pokusić się o sprawdzenie jej przez specjalistę. Może się okazać, że za wczasu wykryjemy problemy i uda się uniknąć poważniejszych awarii.

W JAKI SPOSÓB OGRANICZYĆ GŁOŚNOŚĆ POMPY CIEPŁA?

Najprostszy sposób to po prostu odpowiedni montaż. Zadbajmy o to, by ustawić urządzenie na równej powierzchni, gwarantującej stabilne położenie nawet w sytuacji, gdy będzie ono wypełnione wodą. Dobrym pomysłem jest też gumowa wibroizolacja agregatu. Jej koszt nie jest duży, a pozwala ograniczyć drgania i tym samy przedłużyć żywotność i zmniejszyć hałas emitowany przez pompę. Niestety, niewiele firm instalatorskich proponuje to w standardzie i w większości przypadków wiąże się to dla klienta końcowego z dodatkową opłatą. Warto ją ponieść.

Producenci dbają też o to, by maksymalnie wyciszyć wentylatory. Ograniczają ich liczbę, zmieniają kształt, przykrywają, a nawet… malują na czarno. Okazuje się bowiem, że czarny nie tylko wyszczupla, ale też sprawia, że urządzenie odbierane jest przez człowieka jako cichsze.

Może w takim razie warto dodać do pompy ciepła dodatkową obudowę, która ją wyciszy? Zdecydowanie nie! Jednostka zewnętrzna pompy ciepła potrzebuje swobodnego dopływu powietrza. Tylko wtedy jest w stanie skutecznie pracować i prowadzić wymianę cieplną z otoczeniem. W przeciwnym razie błyskawicznie wychłodzi powietrze wewnątrz zabudowy, po czym dramatycznie spadnie jej wydajność. To opcja optymistyczna. Ta bardziej pesymistyczna zakłada po prostu awarię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *