fbpx

Do kiedy można będzie montować kotły gazowe?

Przyjęta przez Parlament Europejski w połowie marca dyrektywa budynkowa (EPBD – Energy Performance of Buildings Directive), zakłada zakaz montowania kotłów gazowych w nowych budynkach przed 2027 rokiem. Czy oznacza to, że po tym czasie nie będzie można już korzystać z ogrzewania domów błękitnym paliwem?

Jakiś czas temu poświęciliśmy osobny tekst porównaniu ekonomiki ogrzewania gazowego z pompą ciepła. Stawialiśmy tam tezę, że w większości przypadków nie ma ekonomicznych przesłanek, by wymienić sprawny kocioł gazowy na pompę ciepła, a jednocześnie sugerowaliśmy, że w przypadku nowych budynków pompa może zyskiwać znaczące przewagi w dłuższym horyzoncie czasowym. Życie sprawiło, że analizę tę należy nieco rozszerzyć. 

CO OZNACZA EPBD DLA POSIADACZY KOTŁÓW GAZOWYCH?

Z perspektywy osób ogrzewających dom kotłem gazowym tak naprawdę nie zmienia się wiele. Nadal mogą oni bez przeszkód bezterminowo korzystać ze swoich kotłów i serwisować je. Gdyby jednak chcieli wymienić kocioł na nowy, jest to możliwe tylko do 2030 roku

W przypadku montażu kotła gazowego w nowym domu, graniczną datą jest wspomniany już rok 2027. Mówimy więc o przepisach, które większe znaczenie mogą mieć dla sprzedawców i producentów kotłów, niż dla ich użytkowników. 

Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że po roku 2025 wprowadzony zostanie dodatkowy zakaz udzielania dofinansowań na wymianę źródeł ciepła na kotły gazowe (tak, jak miało to wcześniej miejsce w przypadku urządzeń na węgiel). Biorąc to pod uwagę, warto rozważyć wcześniejszą wymianę kotła zbliżającego się do końca swojego funkcjonowania. 

Jeśli chcemy zamienić na gaz źródło ciepła, na które należy się nam dofinansowanie, dobrze zrobić to przed 2025-27 rokiem. Jeśli mamy już kocioł gazowy, ale chcemy zamontować nowszy model – należy to zrobić przed 2030 rokiem.

Oczywiście przy założeniu, że w obowiązującym rozporządzeniu nie zajdą żadne istotne zmiany w kolejnych latach.

POMPY CIEPŁA TEŻ BĘDĄ ZAKAZANE?

W podobnym czasie, co informacja o przyszłym zakazie montowania kotłów gazowych w UE, pojawiła się informacja o zakazie sprzedaży pomp ciepła na niektóre czynniki chłodnicze (R410, R32). Mamy tu do czynienia z analogiczną sytuacją – od pewnego momentu niemożliwa stanie się sprzedaż niektórych urządzeń, ale nadal będzie można z nich korzystać i je serwisować. 

Co ważne – dotyczy to tylko części pomp ciepła. Urządzenia na czynnik R290 nie będą objęte żadnymi ograniczeniami. Znów mówimy o ograniczeniach, które dotkną raczej stronę podażową (sprzedawców i producentów) niż popytową rynku.

Patrząc na europejskie ustawodawstwo, można więc śmiało powiedzieć, że wybierając rozwiązanie do domów z istniejącym już przyłączem gazowym, nie musimy zbyt mocno przejmować się wymienionymi dyrektywami. Kocioł gazowy będzie tu w większości sytuacji bardzo konkurencyjny. 

Jeśli jednak zastanawiamy się nad przyłączem gazowym w nowym budynku, warto przeliczyć wszystko dwa razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *