fbpx

Gdzie umieścić powietrzną pompę ciepła?

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła (agregat) generuje mniejszy lub większy hałas, produkuje skropliny i wymaga stałego dostępu świeżego powietrza. Gdzie umieścić ją, by nam nie przeszkadzała, a jednocześnie mogła skutecznie pracować?

Pompa ciepła nie jest zbyt uciążliwym sposobem ogrzewania domu. Nie musimy gromadzić opału, martwić się o odprowadzenie spalin czy przeglądy kominiarskie. Pracującą jednostkę zewnętrzną wyraźnie jednak słychać podczas pracy, a w okresie dużej wilgotności powietrza i minimalnie dodatnich temperatur, skroplin produkowanych przez urządzenie potrafi być naprawdę sporo.

CO OZNACZA TO W PRAKTYCE?

Jeśli chodzi o skropliny, to sposób, by sobie z nimi poradzić jest stosunkowo prosty – powinniśmy albo odprowadzić je do kanalizacji, albo zapewnić im możliwość swobodnego wsiąkania w ziemię. W żadnym wypadku nie możemy sobie pozwolić na to, by pompa ciepła została ustawiona po prostu na kostce. W takiej sytuacji tworzyć się będą wokół niej kałuże, które nocne przymrozki mogą zamienić w lodowisko. Jeśli pompa znajduje się w okolicach ciągów komunikacyjnych, nietrudno tu o wywrotkę na śliskiej nawierzchni. Jeśli natomiast zapewnimy skroplinom odpowiedni odpływ, pompę możemy ustawić nawet tuż obok drzwi wejściowych do naszego domu. 

W przypadku hałasu generowanego przez pompę ciepła powinniśmy wziąć pod uwagę obowiązujące w naszym kraju normy. Stanowią one, że maksymalny poziom ciśnienia akustycznego na granicy działki osiągać może poziom 50 dB w ciągu dnia i 40 dB w nocy. Jeśli nasz agregat umieszczony jest na ścianie domu, w odległości 4 metrów od granicy działki (czyli minimalnej dopuszczalnej przez ustawodawcę), to do sąsiada dotrze z pompy dźwięk o ciśnieniu o 19 dB niższym niż emitowany przez pompę. Oznacza to, że w takiej sytuacji możemy sobie pozwolić na pompę o głośności na poziomie maksymalnie 69 dB w ciągu dnia i 59 dB w ciągu nocy. W przeciwnym razie powinniśmy ustawić pompę z innej strony budynku lub wybrać cichsze urządzenie.

Od razu uspokajamy – normy hałasu są tu naprawdę restrykcyjne. Dla porównania, obecnie sprzedawane lodówki generują hałas na poziomie 39-45 dB. Współczesna pompa ciepła na pewno nie będzie więc budzić sąsiadów. 

WYBÓR STRONY DOMU

Wiemy już, że pompę ciepła najlepiej zamontować tam, gdzie nie będzie przeszkadzała nam ani sąsiadom. A jak ma się to orientacji geograficznej budynku? W sieci znaleźć można opinię, że pompę ciepła najlepiej montować po południowej stronie domu, bo wtedy dociera do niej najcieplejsze powietrze. Niestety, takie podejście obarczone jest poważnymi wadami.

W jednostce zewnętrznej pompy ciepła znajduje się bowiem zazwyczaj czujnik temperatury, który podpowiada urządzeniu, na jakich obrotach pracować, by zapewnić budynkowi odpowiednią ilość energii cieplnej. Jeśli będzie on poddany wpływowi południowych promieni słonecznych ,ryzykujemy, że zaburzą one odczyty, a co za tym idzie, pompa będzie w słoneczne ale zimne dni pracować mniej wydajnie niż powinna. 

Jeśli już zdecydujemy się na montaż pompy ciepła od południowej strony budynku, warto doposażyć urządzenie w zewnętrzny czujnik temperatury i wyprowadzić go tam, gdzie słońce nie będzie go zbytnio nagrzewać.

Nie jest dobrym pomysłem również chowanie jednostki zewnętrznej pompy ciepła do wnętrza budynku (słyszeliśmy o pomysłach, by umieścić ją na nieocieplonym poddaszu czy w garażu). Wbrew temu, co można by w pierwszej chwili pomyśleć, nie zapewniamy urządzeniu w ten sposób wyższej temperatury otoczenia, a ograniczymy jedynie przepływ powietrza niezbędny do prawidłowego działania. 

A MOŻE BY TAK MONTAŻ NA DACHU?

W niektórych sytuacjach najrozsądniejszy może okazać się montaż pompy ciepła na dachu budynku. Zupełnie nie musimy się wtedy przejmować hałasem czy odprowadzeniem skroplin. Pojawiają się jednak inne problemy, jak ochrona przed zalegającym śniegiem czy utrudniony dostęp serwisowy. Do tego dochodzą jeszcze wyraźnie wyższe koszty montażu, jeśli chcemy zrobić to w sposób estetyczny i bezpieczny.

W praktyce, jeśli tylko mamy możliwość zamontowania pompy ciepła na ziemi, zróbmy to właśnie tam. Unikniemy niepotrzebnych kłopotów. 

3 komentarze do “Gdzie umieścić powietrzną pompę ciepła?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *