fbpx

Sprężarki w pompie ciepła – jak je porównywać?

Sprężarka to serce pompy ciepła i najbardziej narażona na awarię część układu. Dlatego wybierając urządzenie do swojego domu, warto zwrócić na nią szczególną uwagę. O czym pamiętać?

Po co w pompie ciepła sprężarka? Ogrzany przez powietrze za oknem czynnik chłodniczy ulega w niej dodatkowemu sprężeniu, dzięki czemu jego temperatura idzie w górę i jest w stanie ogrzać wodę, która popłynie do naszych grzejników czy podłogówki. Sprężarka to też część urządzenia, która odpowiada za większość konsumpcji energii w pompie (ok. 90%). 

JAKIE SPRĘŻARKI SPOTYKAMY NA RYNKU?

W pompach ciepła spotkać można zasadniczo trzy rodzaje sprężarek: 

Sprężarki tłokowe – najprostsza, ale też najmniej wydajna konstrukcja. W pompach ciepła przeznaczonych do centralnego ogrzewania praktycznie nie są już używane.

Sprężarki rotacyjne – bardzo popularna i szeroka kategoria. Znaleźć można w niej zarówno jednostki inwerterowe, jak i te prostsze, działające w trybie On-Off (różnicę między nimi omawialiśmy w jednym z poprzednich tekstów).

Sprężarki spiralne (scroll) – to najdroższe z przywołanych rozwiązań. Spotyka się je zazwyczaj w urządzeniach o nieco większej mocy (powyżej 9 kW).

W ostatnich latach coraz więcej mówi się też o sprężarkach wykorzystujących tzw. wtrysk pary (EVI – Enhanced Vapor Injection). Nie jest to osobna kategoria urządzeń, technologia ta pozwala jednak podnieść parametry uzyskiwane przez pompę bez zwiększania jej mocy. Stosowana jest np. W popularnych urządzeniach Panasonic Aquarea z serii T-CAP.

KTO PRODUKUJE SPRĘŻARKI DO POMP CIEPŁA?

Skoro w tekście padła już nazwa jednego z producentów, warto dowiedzieć się, kto produkuje sprężarki do współczesnych pomp ciepła. Co ciekawe na rynku dominuje tu kilka / kilkanaście firm, które dostarczają sprężarki nie tylko dla siebie… ale i dla swojej konkurencji. 

Wspomniany już Panasonic, Mitsubishi, Midea, Danfoss czy Copeland zaopatrują bardzo dużą część rynku. Dla przykładu – Rotenso, Netsu, Kaisai, Galmet, Hewalex, Buderus, York i Midea to urządzenia korzystające z tych samych sprężarek. Czy oznacza to, że niczym się od siebie nie różnią? Oczywiście nie! Chociaż sprężarka to serce urządzenia, pozostałe elementy również mają znaczenie. 

Dwie pompy wyposażone w taką samą sprężarkę (często nawet wyprodukowane w tej samej fabryce w Chinach) mogą różnić się wydajnością nawet o 30%. Hasło – mamy tę samą sprężarkę, co pompa X, więc można powiedzieć, że sprzedajemy pompę X, tylko, że taniej – jest więc z założenia błędne i powinno zapalać w naszym umyśle światło alarmowe. 

Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy w naszych wyborach ograniczać się tylko do pomp ciepła firm samodzielnie produkujących sprężarki do swych urządzeń. Takie podejście wykluczyłoby na wstępie kilkanaście naprawdę świetnych i sprawdzonych marek.

JAKA SPRĘŻARKA DO POMPY CIEPŁA JEST NAJLEPSZA?

Tak postawione pytanie jest z założenia błędne. Powinniśmy raczej zapytać, jaka pompa ciepłą będzie najlepsza do mojego domu? Albo jeszcze lepiej, które pompy ciepła będą wystarczająco dobre do mojego domu? Kiedy odpowiemy na to pytanie, jesteśmy w stanie wśród pasujących nam urządzeń wybrać to, które przekona nas najlepszą ceną, dostępnością czy gwarancją

Jeden komentarz do “Sprężarki w pompie ciepła – jak je porównywać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *