fbpx

Jaka pompa ciepła do budynku 150 metrów kwadratowych?

Myślisz o montażu pompy ciepła w budynku o powierzchni ok. 150 metrów kwadratowych? Nie wiesz, jak dużej pompy ciepła będziesz do niego potrzebować, a sprzedawcy pytają o OZC? Podpowiadamy konkretne wartości.

Na początku zastrzeżenie. Dobór pompy ciepła na podstawie tylko powierzchni budynku to tak naprawdę żaden dobór. Zupełnie innego urządzenia potrzebować będzie stary, nieocieplony dom, a innego budynek pasywny. Poniższe propozycje traktujcie więc jako punkt wyjścia do dalszych wyliczeń i rozmów z monterami. Doświadczone ekipy z pewnością przeprowadzą z Wami bardziej szczegółowe szacunki.

150-METROWY DOM BEZ OCIEPLENIA

W przypadku budynku, który nie został wcale docieplony, zanim zaczniemy myśleć o montażu pompy ciepła, powinniśmy zająć się najpierw zminimalizowaniem strat ciepła. W orientacyjnych szacunkach przyjmuje się zazwyczaj, że obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło (OZC) takiego domu obliczyć można mnożąc powierzchnię do ogrzania razy 110 W/m2. Dla domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych da to wynik 16,5 kW (16 500 W).

Nie oznacza to oczywiście, że w takim budynku powinniśmy zamontować po prostu pompę o mocy 16,5 kW. Pompy oznaczane w ten sposób przez producentów mogą mieć de facto bardzo różne parametry i oferować bardzo różną moc cieplną przy niższych temperaturach. Niezależnie od tego, OZC domu jest parametrem, który warto wziąć pod uwagę w procesie doboru pompy ciepła. 

150-METROWY DOM Z OCIEPLENIEM

A co, gdy na ścianach tego samego budynku położymy styropian o grubości 12 cm (co jest dosyć popularnym rozwiązaniem)? Szybko przekonamy się, że OZC takiego domu spadnie nam o ok. połowę (do 55 W/m2). Uzyskamy w ten sposób wartość 8,25 kW. Bez dwóch zdań warto więc docieplić dom.

W tym miejscu musimy jednak nieco rozwinąć temat. Docieplenie budynku to bowiem nie tylko styropian na ścianach. To także izolacja od podłoża oraz dachu. Jeśli na którymś z tych kierunków docieplenia zabraknie, wartości OZC dla budynku będą skokowo rosnąć. Pozostaje jeszcze jeden czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę – samą jakość położenia izolacji. Jeśli są miejsca, gdzie zabraknie wełny czy styropianu i powstaną mostki cieplne, uzyskamy zupełnie inne od proponowanych tu wartości.

150-METROWY DOM Z BARDZO DOBRYM DOCIEPLENIEM

Na koniec zostawiliśmy budynki najlepiej docieplone. 20-centymetrowy styropian na ścianach, do tego izolacja o nie gorszych parametrach od góry i dołu sprawią, że OZC spadnie nam o kolejnych kilkadziesiąt procent (do 35 W/m2) i uzyska wartość ok. 5,25 kW. 

Taki dom nie będzie tracił wiele ciepła… ale nadal pozostaną tu pola do redukcji zapotrzebowania na energię. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, lepsze okna i coraz bardziej zbliżamy się do budynku pasywnego.

Jak widzicie na powyższych przykładach, sama powierzchnia budynku stosunkowo niewiele mówi nam jeszcze o jego zapotrzebowaniu na ciepło. A przecież to, jakiej pompy będziemy potrzebowali, zależy też od dokładnej lokalizacji naszego domu. Nieco inny mamy klimat w górach, a inny w centrum kraju czy nad morzem. Nie uwzględniając tych różnic przy wyborze urządzenia grzewczego, zwiększamy szanse, że za jakiś czas czegoś będzie nam w nim brakować.

Jeden komentarz do “Jaka pompa ciepła do budynku 150 metrów kwadratowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *